چگونه رنگ فرش ماشینی را مناسب با دکوراسیون خانه انتخاب کنیم؟

الیاف (جمع کلمه‌ی لیف) رشته‌های نازک و بلندی شبیه مو هستند که از استحکام و انعطاف پذیری کافی برای تهیه‌ی نخ برخوردارند. الیاف، طی انجام عملیات ریسندگی تبدیل به نخ و آماده‌ی بافت فرش می‌شوند.

الیاف فرش ماشینی با توجه به جنس آن‌ها به دو دسته‌ی الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی تقسیم می‌شوند و همچنین با توجه به طولشان به دو دسته‌ی الیاف منقطع و الیاف یکسره تقسیم می‌شوند.

به طور سنتی، فرش‌ها تا قبل از زمان پیدایش الیاف مصنوعی و ساختگی، با استفاده از الیاف طبیعی تولید می‌شدند؛ الیاف ساختگی توسط بشر تاثیر قابل ملاحظه‌ای در صنعت بافت فرش داشتند.

4 روش اصلی تشخیص تفاوت بین فرش ماشینی و فرش دستباف

تقسیم بندی انواع الیاف فرش ماشینی

مطابقت رنگ فرش با دکوراسیون

رنگ یک زبان جهانی است که احساسات را تحریک و فرهنگ ها را شکل می دهد. رنگ یکی از ملزومات با شکوه زندگی است، خانه ای که غرق رنگ های مناسب باشد همیشه آرامش بخش است. درواقع رنگ می تواند حالت ها را تغییر دهد، فضای خاصی را بوجود آورد و روحیه انسان را بهتر کند و جولانگاه خوبی برای خلاقیت انسان است. هرکدام از رنگ ها دارای انرژی و قدرت خاصی هستند که رازی را در خود جای داده اند. اغلب رنگ ها یا گرم تلقی می شوند یا سرد. در چرخه ی رنگ (شکل 73)، رنگ ها به سهولت از نظر گرمی و سردی از هم تفکیک می شوند. قرمز، نارنجی و زرد رنگ های گرم و رنگ های سبز، آبی و بنفش رنگ های سرد محسوب می شوند.

باید موقعیت و تناسب هر رنگی در رابطه با رنگ های دیگر که آنرا احاطه کرده اند و یا با آن توام هستند سنجیده شود این نکته یکی از اصول مهم برای تعیین اثر و نمود هرکدام از رنگ هاست. مثلا رنگ سبز در کنار رنگ زرد گرم به نظر می آید ولی در کنار رنگ آبی سرد می نماید.

بنابراین رنگ نقش بسیار مهم و اساسی در آثار گوناگون از جمله فرش دارد که باعث جلوه طرح و نگاره می شود. ضمن آنکه رنگ آمیز فرش، خود عاملی در تمایز و تشخیص فرش هر منطقه از مناطق کشور است.

فرش باعث می شود زیر پا لطیف و گرم باشد، همچنین عایق صدای خوبی ایجاد می کند و از کوران هوا هم جلوگیری می نماید و مناطقی از کف که در وضعیت مناسبی نیستند را می پوشاند و از لحاظ دیداری سطح سخت را لطیف می کند و می تواند برای متمایز کردن نواحی مختلف یک اتاق مفید باشد.

انتخب رنگ فرش به شرایط آب و هوا، نوع زندگی، اقتصاد، سلیقه، مکان، کاربری فرش، فرهنگ و غیره بستگی دارد به طور مثال اروپائیان نسبت به رنگ روشن و حتی کم رنگی و بی رنگی اقبال نشان می دهند و برخلاف آنها، اعراب رنگ لاکی را بسیار می پسندند و یا زمانی که اقتصاد راکد است مردم آمادگی کمتری نسبت به استفاده رنگ ها دارند و در عوض از رنگ های خنثی استفاده می کنند و زمانی که خوش بین تر باشند تمایل بیشتری برای انتخاب گزینه های جدید به همراه رنگ های سرزنده و شاداب دارند.

تاثیرات روانشناسی رنگ:

از نظر روانشناسی تاثیرات رنگ را می توان بسته به روحیه افراد در مطابقت با خاصیت رنگ ها در دکوراسیون محل کار و زندگی مشاهده نمود (شکل 74).

رنگ زرد:

روشن ترین رنگ بین کلیه ته رنگ ها است. رنگ زرد نماد روشنی و نور است و از لحاظ سمبولیک با فهم و دانایی ارتباط دارد و نشان دانش و معرفت است.

رنگ قرمز:

رنگی است بسیار انعطاف پذیر و به حالات مختلفی در می آید. به شدت می درخشد و به آسانی تاریک و خاموش نمی گردد. رنگ قرمز سمبل حیات و زندگی است و بیان کننده هیجان است.

رنگ آبی:

از نقطه نظر معنویت فعال به نظر می رسد. آبی معنی ایمان را می دهد و به فضای لایتناهی و روح اشاره دارد و بر خلاف قرمز انبساط دهنده است. اتاق به رنگ آبی به نظر بزرگ تر از آنچه هست می آید. قدرت دفاعی بدن را افزایش می دهد و اثر آرام کننده بر سیستم اعصاب دارد. ولی استفاده دائمی از آبی باعث خستگی و افسردگی می شود.

رنگ نارنجی:

رنگی مرکب از زرد و قرمز و در حد وسط این دو رنگ است. رنگ نارنجی درخشش و تابندگی فوق العاده دارد و زمانی که متمایل به قرمز گردد انرژی فعالی در خود حفظ کرده است و رنگ نشاط و پایکوبی است و ضد خستگی نیز نامیده می شود. نارنجی باعث تحریک سیستم تنفس می گردد.

رنگ بنفش:

رنگ مقابل زرد در دایره رنگی است و با آن تضاد های شدید ایجاد می کند. رنگ زرد نماینده هوش و دانش است و در مقابل، رنگ بنفش نمایشگر بی خبری و بی اختیاری است. اثر آرام کننده بر قلب و تصفیه خون دارد و به طور قابل ملاحظه ای ترس را کاهش می دهد.

رنگ سبز:

رنگ سبز رنگی است که در حد وسط رنگ آبی و زرد قرار گرفته است. با تغییر نسبت های زرد و آبی کاراکتر سبز متغیر می گردد. رنگ سبز نشان دهنده آرامش و امیدواری است و آمیزشی از دانش و ایمان است و باعث هماهنگی جسم، روح و ذهن می گردد. فشار خون را کاهش می دهد و فشار عصبی را آرام می سازد.

چند توصیه جهت انتخاب بهترین رنگ فرش در هماهنگی با دکوراسیون:

با توجه به اهمیت رنگ و تاثیرات رنگ از نظر روانشناسی بسیاری از موارد فوق را می توان در رنگ فرش مشاهده کرد و آنها را به فرش نیز تعمیم داد.

اگر فضا را کوچک تر بخواهیم:

به کار بردن فرش هایی با طرح های بزرگ، استفاده از پوشش های متفاوت برای کف در یک فضا، استفاده از قالی و قالیچه، مخصوصا با رنگ ها و طرح های متفاوت فضا را کوچک تر از آنچه هست نشان می دهد.

پوشش کف و ارتباط آن با ارتفاع فضا:

به کار بردن کف پوشی با بافت درشت یا پرز بلند، سبب می شود این پوشش در چشم بیننده نزدیک تر دیده شود. همین تاثیر سبب می شود تا قاصله کف تا سقف هم کمتر به نظر آید.

کف پوش تیره تر از دیوار ها:

بهتر است رنگ انتخابی برای فرش، رنگی ساده، هماهنگ و تیره تر از دیوار ها باشد، چرا که فضا را گرم و صمیمی، خانگی و دلچسب می نماید.

کف پوش روشن تر از دیوار ها:

به کار بردن رنگ روشن برای کف سبب می شود تا کف نورانی و درخشان بنماید. انتخاب رنگی ساده، هماهنگ و روشن تر از دیوار ها به کامل شدن این حس کمک می کند.

اگر بخواهیم فضا بزرگ تر دیده شود:

انتخاب پوششی یک دست و با رنگی ساده، بدون طرح با بافتی نرم سبب می شود فضا بزرگ تر به نظر آید و این تاثیر با ادامه این پوشش به دیگر راهروها و اتاق ها بدون انقطاع، بیشتر می شود. بنابراین اهمیت رنگ را نباید از نظر دور داشت، زیرا رنگ فرش به عنوان یک عامل مهم متحد کننده و تعیین کننده محدوده دید تلقی می شود. رنگ فرش باید معقولانه و با دقت و تامل انتخاب شود.

در مورد انتخاب رنگ باید به نکات زیر توجه نمود:

  • از رنگ های مورد علاقه تان استفاده کنید، چون احساسات شما مهم است و نشان دهنده شخصیت شماست.
  • نور و ابعاد اتاق و رنگ وسایل به کار رفته در منزل را در نظر بگیرید.
  • برخی از بخش های تالار، چه از طریق هوا و چه در نتیجه رفت و آمد های زیاد، در معرض گرد و غبار و آلودگی قرار می گیرد. باید سعی شود این گرد و خاک در روی کف پوش با توجه به رنگ آن، بدنما و زننده به چشم نیاید.
  • بعضی از رنگ ها می توانند این عیب را در خود پنهان کنند تا لحظه به لحظه در معرض دید قرار نگیرند. بهتر است در این قبیل جاها برای قسمت های سرو غذا و امثال آن، از طرح ها یا ترکیب های لکه لکه یا خال خال استفاده شود.
  • در قسمت هایی که رفت و آمد کم است و مشکل گرد و خاک بسیار کم یا احیانا در حد صفر است، می توان از رنگ های روشن استفاده نمود.
  • کف پوش محل های پر رفت و آمد باید دارای رنگ های تیره تر با بافت های مختلف و طرح های گوناگون باشد.
پشت فرش ماشینی هموار و یکنواخت است.

پشت فرش ماشینی هموار و یکنواخت است.

2018-12-23T06:19:23+00:00

ثبت ديدگاه

سوالی دارید؟ تماس بگیرید.